Bicyklovali by ste v Nemecku sa za 900 eur?

Nemecko je obrovská krajina a jeho obyvatelia sú zvyknutí za svojou prácou dochádzať. Často je pracovisko od domova vzdialené aj niekoľko desiatok kilometrov.

Ale prečo je to tak? Oplatí sa im to? Aj to sú otázky, ktoré vám môžu preblesnúť hlavou.

Uplatenenie nákladov v nemeckom daňovom priznaní

Na otázku prečo existuje viacero odpovedí. 

Jednou z nich je to, že dochádzanie do zamestnania sa dá uplatniť v daňovom priznaní.

Na otázku či sa im to oplatí, je odpoveď jednoduchšia.

Cestovné náklady, ktoré sú spojené s dochádzkou na pracovisko, si obyvatelia Nemecka dokážu „odpočítať od dane“. Teda aby sme boli presnejší v definícii, tak pomocou týchto nákladov dokážu znížiť svoj základ dane a to sa pozitívne odráža na výške vrátených daní z Nemecka.

Cestovné ako odpočítateľná položka

Ak ste pracovali v Nemecku a dochádzali za prácou, teda bývali ste inde ako bola adresa vášho zamestnania, tak máte rovnané právo uplatniť si odpočítateľnú položku na cestovné ako aj občania Nemecka.

Pritom je jedno, či do práce dochádzate autom, motorkou, bicyklom alebo dokonca aj peši.
Áno, počujete správne, dokonca aj peši.

Podmienkou je len to, že daňovému úradu dokážete zdokumentovať fakt, ako často (počet dní) a ako ďaleko (počet km) ste dochádzali do práce. Nájomnou zmluvou dokážete zdokladovať váš pobyt v Nemecku. 

Tu by niekto mohol namietať, že ste v Nemecku predsa museli byť, keďže ste tam dosiahli príjem. Ale pozor, daňový úrad Finanzamt uznáva len to, čo je dôveryhodne preukázané. 

Výška zníženie základu dane

Pýtajte si teda zmluvu o nájme, potvrdenie o zaplatení za ubytovanie alebo len písomné potvrdenie o ubytovaní.
Trocha byrokracie sa totiž vypláca. Za každý zdokladovaný kilometer máte nárok na zníženie základu dane o 30 centov. Myslíte, že je to málo?

Ak ste napríklad denne do práce cestovali 15 km a odpracovali 200 dní, malou násobilkou sa dostaneme k sume 900,00 eur. Presne o takúto sumu sa zníži váš základ dane. Pozor, ešte to nie je samotná daň.

Ale aj takéto náklady vám pomôžu ušetriť desiatky, ba dokonca niekedy aj stovky eur na samotnej dani.

Náš tip

Veďte si pracovný (cestovný) denník. Zapisujte si presne počet dní, ktoré ste v priebehu zamestnania odpracovali a počas ktorých ste cestovali do práce. Pritom si zvlášť zapisujte dni, počas ktorých ste mali voľno, dovolenku alebo PN.
Na konci mesiaca, po skončení zamestnania alebo na konci roka si tento denník nechajte potvrdiť u svojho zamestnávateľa.

Na čo využijete vaše dane?

Pridajte sa aj vy k tisícom našich klientov.

Vrátiť dane