Obrátené Familienheimfahrten v Nemecku

Musíte z pracovných dôvodov v Nemecku udržiavať druhú domácnosť, aj keď vaša rodina naďalej žije na Slovensku? Potom pravdepodobne cestujete na Slovensko za nimi, aby ste ich mohli navštíviť a stráviť s nimi čas. Čo však, ak ochoriete? Môžete si cesty vašej rodiny za vami do Nemecka uplatniť v daňovom priznaní?

Takéto cestovanie z jednej domácnosti do druhej stojí peniaze. A presne tieto náklady si môžete uplatniť vo vašom nemeckom daňovom priznaní v rámci vedenia dvojitej domácnosti. V daňovom práve sa cesty domov za rodinou nazývajú Familienheimfahrten.

Podmienky na uplatnenie Familienheimfahrter

  • Musíte byť v Nemecku zamestnaný.
  • Musíte mať zriadenú druhú domácnosť, to znamená, že z pracovných dôvodov ste boli nútený zriadiť si domácnosť, aby ste to do vášho zamestnania mali bližšie ako z miesta vášho trvalého bydliska. Trvalé bydlisko je naďalej miestom vašich životných záujmov. 
  • Nejazdíte domov služobným, ale vlastným vozidlom, prípadne vlakom alebo autobusom.

V rámci Familienheimfahrten si v nemeckom daňovom priznaní môžete uplatniť len cestu tam (na Slovensko). Cestu naspäť do Nemecka si už uplatniť nemôžete. Takže cesta tam a späť sa ráta za jednu cestu.

Kedy si môžete uplatniť cesty z Nemecka v plnom rozsahu

Ak však pracujete mimo domova v rámci tzv. Auswärtstätigkeit (čo je napríklad práca na rôznych stavbách v rámci Nemecka, pričom pravidelné miesto výkonu práce máte hlásené v sídle firmy), potom si môžete cesty za rodinou uplatniť v plnom rozsahu, teda cestu tam aj späť. Predpokladom je, že používate vlastné osobné motorové vozidlo alebo motorku, prípadne cestujete vlakom alebo autobusom.

To neplatí, ak vám tieto cesty zaplatí zamestnávateľ. Za takéto „darčeky“ je dokonca nutné zaplatiť daň z príjmu, keďže je to skryté navýšenie mzdy. Kto jazdí za rodinou služobným autom na náklady firmy, nemôže si tieto cesty uplatniť. Ak auto firmy, v ktorej ste zamestnaný, smiete využiť aj na súkromné účely, musíte z toho zaplatiť daň.

Návšteva rodinného príslušníka v druhej domácnosti

O niečo komplikovanejšie je to vtedy, ak vás navštívi váš životný partner alebo rodina vo vašej druhej domácnosti v Nemecku. Náklady sa uznajú len vtedy, ak ste vy zo zdravotných alebo pracovných dôvodov nemohli cestovať domov. Pracovnými dôvodmi môžu byť pohotovosť, služba cez víkend, školenie alebo činnosti na príkaz vášho zamestnávateľa. Pracovným dôvodom nie je vyčerpanosť zamestnanca z neustálych ciest domov.

Ak máte otázky k tejto téme, kontaktujte nás, radi vám odpovieme.

Zdroj: VLH

Na čo využijete vaše dane?

Pridajte sa aj vy k tisícom našich klientov.

Vrátiť dane