Zmeny na výplatnej páske vám prinesú vyššiu daň a nižší zárobok

Pracujete v Holandsku a plánujete tam pracovať aj naďalej? Od roku 2019 budete z hrubej mzdy odvádzať viac a zarábať menej. V tomto článku popisujeme, ako sa na zmenu pripraviť a využiť vo vlastný prospech.

Holandská vláda zverejnila plány štátneho rozpočtu na rok 2019, ktorého súčasťou sú aj návrhy na určité zmeny v holandskom daňovom systéme. Niektoré zmeny sa budú aplikovať už od tohto roku, iné vstúpia do platnosti až v roku 2020 či 2021. 

Holandské výplatné pásky, ktoré dostanete v tomto roku, prešli menšou kozmetickou úpravou, následkom čoho odvediete v priebehu roka vyššiu daň a v čistom zarobíte menej. Spôsobí to zmena v uplatnení daňového kreditu na vašich výplatných páskach. 

Čo je daňový kredit (algemene heffingskorting)

Každý človek pracujúci v Holandsku má nárok na daňový kredit (algemene heffingskorting). Daňový kredit je redukcia odvedených daní a príspevkov na sociálne poistenie. To znamená, že odvádzate menej daní, ako by ste reálne mali, vďaka čomu máte vyšší plat. Daňový kredit je ovplyvnený výškou vášho zárobku. 

Napríklad, maximálna výška daňového kreditu v roku 2017 je 2.254 eur za predpokladu, že ste v Holandsku pracovali celý rok a zarobili menej ako 19.982 eur. 

V roku 2018 je to 2.265 eur, tiež ak ste v Holandsku odpracovali celý rok a zarobili maximálne 20.142 eur. Daňový kredit sa znižuje, ak sa výška vášho príjmu zvyšuje. Keď ste v Holandsku pracovali iba časť roka, daňový kredit je vykalkulovaný a uplatnený len za obdobie odpracované v Holandsku.

Ako sa dostane daňový kredit na vašu výplatnú pásku

Zamestnávateľ pre vás uplatňuje daňový kredit automaticky a výška kreditu, inými slovami redukcia vašej dane, je uvedená priamo na vašej výplatnej páske. Od roku 2019 sa výška daňového kreditu, ktorý vám váš zamestnávateľ uplatní, zníži maximálne o 51 eur mesačne, to znamená o 562 eur ročne. Odrazí sa to na mierne vyššej dani a trocha nižšom plate v čistom. 

List z holandského daňového úradu Belastingdienst

Ak v Holandsku už pracujete a podávali ste si holandské daňové priznanie so statusom kvalifikovaného daňového nerezidenta, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou súčasťou databázy holandského daňového úradu (Belastingdienst). V takom prípade ste boli o zmenách v uplatnení daňového kreditu od roku 2019 informovaní listom. Tieto listy posielal Belastingdienst koncom novembra 2018. 

Nezúfajte!

Neznamená to, že táto suma daňového kreditu sa navždy utopí v holandskej štátnej pokladnici. Ak splníte podmienky pre status kvalifikovaného daňového nerezidenta, máte nárok na vrátenie tejto sumy, ale iba na základe podaného holandského daňového priznania, keďže tento daňový kredit vám bude refundovať holandský daňový úrad Belastingdienst. Ak sa chcete dozvedieť, či spĺňate podmienky na vrátenie daňového kreditu, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme aj s podaním daňového priznania v Holandsku.

Odlučné – daňový kredit pre partnera

Ak ste pracovali v Holandsku, odviedli ste dostatok daní a máte partnerku či partnera, ktorí žijú mimo Holandska, je možné, že váš partner či partnerka má tiež nárok na daňový kredit vo forme odlučného. Odlučné môžete získať len na základe podaného daňového priznania. S upresnením podmienok nároku na odlučné, s kalkuláciou výšky odlučného a s podaním daňového priznania v Holandsku vám radi pomôžeme v našej spoločnosti TJ- Legal.

Na čo využijete vaše dane?

Pridajte sa aj vy k tisícom našich klientov.

Vrátiť dane